You are here

Një portal unik ku ju mund të gjeni informacion mbi arkitekturën, urbanistikën, artin dhe fotografinë.  ArkKontakt fokusohet në gjenerimin dhe shpërndarjen e njohurive dhe informacionit midis arkitektëve, urbanistëve, artistëve dhe fotografëve.

 • Mund ta shohim si një zgjidhje të mediave sociale për arkitekturën që lidh arkitektët dhe urbanistët me fansat e tyre, klientët dhe artistët gjerësisht.
 • ArkKontakt është krijuar për të hedhur dritë mbi artin dhe arkitekturën shqiptarë dhe për të qënë sa më shumë të vetëdijshëm për vlerat që ajo mbart.
 • ArkKontakt u jep mundësi gjithmonë arkitektëve të rinj, studenteve të arkitekturës dhe njerëzve që e duan dhe e ndjekin të bukurën vizualisht.

Kontakt, me misionin e saj për krijimin e rezidencave të banimit, ka zgjedhur të bashkëpunojë me një nga arkitektët më të famshëm sot në botë, Daniel Libeskind.

Aktualisht është duke u realizuar projekti i ideuar nga Daniel Libeskind, cka po materializon një lagje të re në kryeqytetin shqiptar. Tirana e zhurmshme dhe dinamike sot ngjason me metropolet perëndimorë.

Figura e Daniel Libeskind dhe presenca e një kompanie si Kontakt sjell në Mesdhe, pikërisht në Ballkanin Perëndimor, në një vend të vogël si Shqipërianjë arkitekturë postmoderniste unike.

Ne e duam të bukurën dhe risinë. Ne ndajmë me ju informacione që na lënë mbresa mbi arkitekturën, artin dhe fotografinë.

Na ndiqni!

Te Reja

 • Perseus | Koncepti i një projekti
  Duke marrë shkas nga funksioni utilitar i banesës që është nevoja primare e njëriut, objekti është projektuar i tillë që ti shërbej në tërësinë e tij për të plotësuar nevojat e banorëve. Ndikimi i kërkesave të banorëve i dha një ndryshim në koncept organizimit të brendshëm, duke e bërë më të... Read More →
 • Set fotografik në Magnet
    Elsa Ymeri - Moderatore Club fb Radio  Anisa Bejleri - Fotografia          
 • Aries Antlia | Koncepti i një projekti
  ARIES_ANTLIA   Utilitas   Firmitas   Venustas                  Gjate realizimit te projektit Aries dhe Antlia, kemi pasur ne fokus se jo çdo ndertim eshte arkitekture, arkitektura nuk misheron çdo ndertim. Ndertimet i ndan sasia e artit.... Read More →
 • SíRI - Projekti i ri i Kontakt shpk
  SíRI eshte ne nje zone te re te Tiranes. Nga godinat industriale ne lindje te zhvillimet e reja ne infrastrukture ne perendim zona ofron nje vend shume te favorshem ne zhvillimin e qytetit. Struktura ndodhet ne nje nga rruget me te rendesishme te Tiranes , prandaj FORM architects ka propozuar... Read More →
 • untitled (family tree) - Donika Çina
  Pa titull ( pema e familjes) Video instalacion me 45 kanale Kohëzgjatja: 45 min

  Për këtë video instalacion kam prodhuar nga një video per cdo pjestar të familjes sime. Familja ime përbehet prej 45 pjestaresh rrjedhimisht janë 45 video të trasmetuara secila në një monitor te vecantë.... Read More →
 • arkitektëza | Kush jemi ne?
  arkitektëza kush jemi ne?  arkitektëza është blogu më i ri arkitektonik në Shqipëri.   SYNIMI: Raporton realitetin, shpreh sfidat, problemet, por dhe ide, ideale e vizione në fushën e arkitekturës e dizajnit. Nxit diskutime,... Read More →
 • Lyra | Koncepti i një projekti
  Lyra, Magnet   Unë quhem Lyra, por shumë njerëz ma shqiptojnë emrin ndryshe nga ajo që shkruhet, më thonë Lira. Emri im vjen nga vegla muzikore e Greqise të lashtë, një lloj harpe e vogël e krijuar nga Hermesi që të zbuste zemrën e Perendisë Apollon. Por unë nuk jam aq e lashtë sa mitologjia Greke... Read More →
 • Sara Kapo fotografohet nga Anisa Bejleri në Magnet
   
 • Dorado | Koncepti i një projekti
  Dorado, pjesë e Rezidencës Magnet në Tiranë, është konceptuar nga arkitekti me famë botërore Daniel Libeskind dhe projektuar nga arkitektë vendas. Lindja e projektit Dy janë pikat kryesore ku është përqendruar projektimi i kësaj godine banimi. E para është ajo ikonografike ose le... Read More →
 • #THËNIAEDITËS
 • #THËNIAEDITËS
 • #THËNIAEDITËS
 • #ThëniaEDitës
 • Alejandro Aravena | Fituesi i çmimit PRITZKER 2016
  Çmimi  Pritzker i arkitekturës u dha zyrtarisht Alejandro Aravena, në një ceremoni të mbajtur në selinë e Kombeve të Bashkuara në New York. Të ftuar në festimet e ceremonisë ishin edhe arkitekt të tjerë si, Richard Meier, Bjarke Ingels dhe Peter Eisenman. Një hije mbi festimet e mbrëmjes ishte... Read More →
 • Daniel Libeskind dhe Richard Rogers, homazh ndaj Zaha Hadid
  Arkitektët Daniel Libeskind dhe Richard Rogers, ndër të tjerë, bënë homazh ndaj Zaha Hadid, pas lajmit të vdekjes së saj në moshën 65 vjecare. “Ndihemi të tronditur nga humbja e një arkitekteje dhe kolegeje të madhe sot”, thotë Libeskind. “Shpirti i saj do të jetojë nëpërmjet punës dhe... Read More →
 • Bota e arkitekturës është sot në zi, ndërron jetë Zaha Hadid
  Vdes sot, arkitektja me famë botërore Dama Zaha Hadid  prej një infarkti të papritur në zemër në moshë 65 vjeçare pranë  një spitali në Miami ku po kurohej për bronkit. "Zaha Hadid është më shumë se një arkitekte, ajo është një modele për të gjitha femrat e botës" Projektuese e shumë veprave të... Read More →
 • Çfarë është Guerrilla Marketing, 10 citime nga autori (Jay Corad Levison)
  Kontakt shpk boton me përkthim të Elgoni Nikollës bestseller-in ''Guerrila Marketing''.  Por çfarë është ''Guerrilla Maketing'' ?  Listojmë më poshtë 10 citime nga autori që qartësojnë edhe motivin pse ''Kontakt'' vendosi ta sillte për tregun shqiptar.    1.      “Edicioni i katërt i Guerrilla... Read More →
 • Projekti me i ri në MAGNET / Helix | FORM ARCHITECT
  MAGNET - Helix Helix , jeto pranë natyrës!   ''Form Architects'' projekton pallatin më të ri ''Helix'' mbi konceptin e ''Studio Daniel Libeskind'' që i bashkohet ''Rezidencës Libeskind - Magnet.al'' pranë ''21 Dhjetorit'', Tiranë. Objekti harmonizohet mirë me objektet e tjera të kompleksit po në të... Read More →
 • EVOKED – ARCHITECTURAL DIPTYCHS | FAB Gallery Tirana
  Evoked is a traveling exhibition to be held in Albania and Italy. Starting from February 22 till March 6 2016, FAB Gallery in Tirana will host the architects’ works. The subject of this initiative was the informal construction in Albania built during the 90’s. When the migratory wave of those years... Read More →
 • Evoked - DIPTIKE Arkitektonike | FAB Gallery Tiranë
  Evoked është ekspozita që u hap në Shqipëri dhe Itali. Duke filluar nga 22 shkurt deri më 6 mars 2016, në FAB Gallery Tiranë u prezantuan  punimet e arkitektëve. Qëllimi i kësaj nisme ishin... Read More →

Pages